Jak na vývoj a změnu charakteru postav

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, postava

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, postava

Jak na vývoj a změnu charakteru postavy

Možná jste už slyšeli něco jako: „Postava by se měla v průběhu příběhu vyvíjet.“ Ano, vývoj postavy a změna jejího charakteru je jedním ze znaků tzv. Velkého příběhu. Zároveň to ale není nezbytná podmínka pro správné fungování některých typů vyprávění (o tom je třeba tento článek).

Každopádně téma tohoto příspěvku zní: Jak se poprat s vývojem a změnou hlavních postav, pokud je tato změna pro příběh žádoucí.

Nikdo nemá rád změny

V reálném životě se lidé málo mění. Tak nějak se přirozeně co nejvíce změnám bráníme. Pokud ke změně dochází, je to většinou dlouhodobý a pomalý proces (snad kromě jediné výjimky, tzv. „úplnému pádu na dno“).

Aby někdo po letech závislosti na fastfoodu (a bez zavedených zdravých stravovacích návyků) skutečně zhubl dvacet kilo, to bude většinou vyžadovat několikaletý proces.

Změna z egocentrického maniaka na buddhistického mnicha s vyrovnanou a poklidnou myslí rozhodně není otázkou jednoho týdne, že?

Změna charakteru postav

Každopádně příběhy nám umožňují tyto změny v charakterech postav dobře obhajovat a dokumentovat.

Aby všechno správně fungovalo, měli byste o vývoji postavy uvažovat následujícím způsobem: Vaše postava se mění, protože ji k tomu nutí vnější události, ale ona se tomu snaží bránit.

Změny by se hrdinům neměly úplně líbit, což platí jak v literárním světě, tak i v tom našem reálném (např. dívky se dotkne posměch spolužáků, že je tlustá, takže si koupí členství v místní posilovně, ale cvičení ji vyloženě nebaví a stydí se převlékat ve společné šatně + jí to ukrajuje čas, který by jinak mohla věnovat své oblíbené četbě fantazy románů).

Vnější události jsou klíčem k vývoji postav

Vnější události by měly charakter vaší postavy dlouhodobě zkoušet a testovat.

Co kdyby hrdinka zaslechla o rozchodu nejhezšího páru na škole kvůli tomu, že každý z nich jde po maturitě na úplně jinou vejšku? To by ji mohlo nakopnout k uvažování o Honzovi, se kterým teď ve třeťáku začíná randit. Co bude dál? Ustojíme to, když nejsme tak dokanalí jako naše Barbie a Ken?

Všimněte si, že si toto uvažování postava sama dobrovolně nevybrala, přišlo k ní zvenčí.

Ideální je vymyslet takové události, které donutí vaši postavu ke změně – ať už sama chce, nebo ne.

Důležitá poznámka: Pokud vyprávíme příběh, kdy postava po změně dobrovolně touží (např. zbavení se závislosti na alkoholu), pak by měly vnější události naopak této změně co nejvíce bránit.

Minishrnutí

  • Jestliže se postava měnit nechce, vnější události ji k tomu nutí.
  • Pokud hrdina změnu sám chce, vnější události mu v tom samozřejmě zabraňují.

Ano, konflikty jsou pro příběhy nesmírně důležité.

Každá změna by měla být uvěřitelná

Budou vaši čtenáři věřit změně charakteru Karla z despotického na milujícího otce na základě jedné noční můry, která se mu bude zdát po návratu z hospody během poměrně tradičního listopadového večírkového víkendu? Nejspíš ne.

Aby byly změny postavy uvěřitelné, měly by vždycky vycházet z jejího charakteru a minulosti.

Svoji postavu byste měli znát jako nikdo jiný (tip: otestujte se, jak dobře znáte svého hrdinu). Myslete prosím vždycky na to, že jakýkoliv vývoj by měl být realistický, nehledě na sílu a počet vnějších událostí, které jste pro tuto postavu připravili.

Vývoj postav – opilec

Realistická změna je vždycky lepší než změna drastická a neopodstatněná

Občas se může stát, že se sice vaše postava změní, ale pro čtenáře tato změna nebude fungovat. Opakuji: Uvažujte tedy o vývoji hrdiny více realisticky a vždycky v rámci charakteru dané postavy.

rovnice změny = uvěřitelná malá změna > zbytečně velká změna bez hlubšího opodstatnění

Pamatujte také na to, že i mocné postavy mají své nedostatky, tudíž v sobě nosí potenciál možné změny (např. Thor v populární filmové sérii či emancipovaná Elizabeth Bennetová z Pýchy a předsudku).

Jaké jsou vaše oblíbené postavy, které prošly nějakou zajímavou změnou? Podělte se prosím o ně dole v komentářích – díky!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Jak na vývoj a změnu charakteru postav“

  1. Mě se moc líbí Animant z Kroniky prachu, kdy přijde na to, že nechce být zalezlá mezi knihami a také pak lépe vychází se svojí matkou. Líbí se mi, že to autorka opravdu vystihla vláčným způsobem, kdy si Animant musela projít různými společenskými situacemi a osobnostní krizí.

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.