Prostředí

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Prostředí

Pravděpodobně jste již udělali nějaký průzkum, abyste se dozvěděli základní fakta o všech typech prostředí, které důvěrně neznáte (ne každý může uvěřitelně popisovat amazonský deštný prales).

Prostředí nejen že utváří atmosféru příběhu, ale také stimuluje postavy k akci a obecně rozvíjí celý příběh.

Tvorba prostředí je spjatá s uměním popisu, proto v následujícím kvízu najdete otázky z mnoha různých okruhů. Jestliže se vám bude zdát, že se něco opakuje, pak vězte, že je to proto, aby se zvýšila důležitost některých podstatných částí budování příběhů.

Nyní se do toho můžete pustit!

  1. Vytvořili jste uvěřitelné (v rámci světa příběhu uvěřitelné) a zajímavé prostředí, které nebude čtenáře nudit?
  2. Souzní vámi vybrané prostředí s celkovou náladou a tónem příběhu?
  3. Nezapomněli jste na malé detaily, které dokáží každé prostředí značně oživit (např. blikající nemocniční přístroje nebo roztržená tapeta v podivínově domě)?
  4. Jestliže se váš příběh odehrává na nějakém geograficky specifickém místě, jsou všechny uvedené údaje správné (rostliny a zvířata, které se tam vyskytují, jména měst a názvy ulic apod.)?
  5. Myslíte si, že bude vaše prostředí připadat čtenářům reálné (tím myslím, že si ho dokáží živě představit)?
  6. Vyvolává vaše prostředí dojem, že ho velmi dobře znáte?
  7. Nastudovali jste si dostatek materiálů o jakémkoliv úzce vymezeném prostředí (např. horníci a jejich slang, zvyky, atmosféru dolů, pracovní dobu a životní styl hornických rodin)?
  8. Zvolili jste při popisu zvoleného prostředí taková slova, která vyvolají v hlavě čtenáře živý obraz a vyplní všechna zákoutí jeho fantazie? Je to těžké, ale umět vyjádřit mnoho na malé ploše se téměř vždycky vyplatí! Narážím tím na tzv. „nepřímý popis“.
  9. Používáte při popisu prostředí i jiné lidské smysly, než je jenom zrak? (80 % popisů začínajících autorů je vedených pouze skrze zrak, protože je to náš primární smysl. Ale špetka sluchových nebo čichových vjemů udělá i ze zdánlivě obyčejného kamínku pestrobarevného motýla.)
  10. Ujistili jste se, že ve svých popisech nemáte příliš mnoho přirovnání? (A vyškrtejte, prosím, skoro všechna, která zavání klišé. :))

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Prostředí“

  1. Chtěla bych se zeptat, do jaké míry se můžou popisovat konkrétní místa, památky, lokální produkty, aby to nebylo považováno za reklamu. Nebo je to v knihách povolené?

    Odpovědět
    • Dobrý den, tohle se vždycky musí posuzovat v rámci kontextu celého díla. Obecně se to moc nenosí, ale pokud to má nějakopu (ideálně dějotvornou) roli, je vše v naprostém pořádku (například Bílé zuby od Zadie Smith).

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.