Revize rukopisu: podrobný návod

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Revize rukopisu: podrobný návod

Dopsali jste svoji novou knihu a máte obrovskou radost, že to máte konečně za sebou? Moc rád bych vám pogratuloval a poplácal vás po zádech, ale nezapomněli jste náhodou ještě na revize rukopisu?

Revize jsou bohužel nutnou součástí tvorby. Odlišují lidi, kteří to se psaním myslí vážně, od grafomanů. A protože vy chcete pro svůj příběh jen to nejlepší, sestavil jsem pro vás podrobný návod, jak se neztratit v nejdůležitějších částech revizí rukopisu.

Vzhůru do toho!

1. Odpočiňte si od psaní

Odpočiňte si od svého rukopisu a pořádně oslavte, že jste se dostali do další fáze psaní – ano, tím myslím k revizím. Doporučuji alespoň týden nic nového nepsat a soustředit se například na úklid nebo na nějakou sportovní aktivitu. Při psaní jste se jistě ponořili hodně hluboko a vynoření potřebuje trochu času, abyste získali potřebný odstup.

2. Přepněte myšlení

Uvědomte si, že revize jsou záležitostí zejména rozumu, ne pocitů. Přepněte se tedy do racionálního módu, díky kterému můžete své psaní ještě více zdokonalit.

3. Vytiskněte si svůj rukopis

Možná jste si toho už všimli – čtení vytištěného rukopisu podpoří vaše soustředění. Bývá zvykem, že se chyby téměř vždycky hledají lépe na papíře než na monitoru.

4. Přečtěte si ho s redaktorskými brýlemi

Zkuste si nasadit nezávislé brýle a přečíst si svůj text ne jako vy, ne jako autor knihy, ale jako nezaujatý redaktor. Nekochejte se sami sebou, nýbrž hledejte místa, u kterých si můžete logicky zdůvodnit, proč tam jsou, případně proč nefungují. Tohle je totiž hlavní jádro všech dobrých revizí a je to také něco, díky čemu se dají změřit vaše spisovatelské dovednosti.

5. Odpočiňte si od revizí

Ano, podobně jako od psaní, tak i od revizí rukopisu si je dobré odpočinout. Dejte si opět minimálně týdenní pauzu a naordinujte si zdravotní procházky.

6. Vezměte do ruky červenou fixu

Tak a teď to teprve přijde – vezměte si červenou fixu a označte vše, co se vám ve vytištěném rukopisu jenom trochu nepozdává. Dále si rovnou škrtněte všechny přebytečné věty a odstavce (pamatujte, že jakýkoliv rukopis se dá proškrtat až o 20 %, aniž by ztratil svoji výpovědní hodnotu).

Revize rukopisu: podrobný návod

7. Najděte všechna zbytečná opakování

Zahrajte si na detektiva a najděte v rukopise všechna zbytečná opakování. Pozor: tím nemyslím jen opakující se slova, ale i informace!

8. Poslechněte si znovu své postavy

Přirozenost, lehké plynutí textu a zejména znělost dialogů si můžete otestovat přečtením rukopisu nahlas. Stejně tak si ověřte, že vaše postavy mluví opravdu tak, jak mají. Dialogy jsou dneska prostě hodně oblíbené a měli byste je napsat tak, aby fungovaly.

9. Musíte to všechno vysvětlovat?

Základní spisovatelské pravidlo zní: Nevysvětluj, ale ukazuj. Takže nevysvětlujte nám, že Maruška je tvrdohlavá holka, ale spíše nám to ukažte na konkrétních situacích (např. při hádce se svojí sestrou v přeplněné kavárně).

10. Odstraňte všechna klišé…

Jestliže se utápíte v provařených frázích, kterým se říká klišé, zkuste od nich svůj rukopis trochu odlehčit. Tady je na to pěkné cvičení tvůrčího psaní, které vám s tím pomůže.

11. Zkontrolujte si pravopis

Tímto bodem většina lidí začíná, ale kontrola pravopisu má přijít skutečně až na závěr. Je to něco, co byste měli začít řešit až po 100% ujištění, že váš text funguje a je dokonale vyladěn.

12. Buďte na autora velmi přísní

Buďte přísní na autora rukopisu a při závěrečném čtení na něho buďte nejpřísnější (všimněte si, že opět říkám na autora rukopisu, ne na vás). Udržte si odstup i při konečném ladění detailů a neodpusťte textu, který leží před vámi, nic, co byste neodpustili náhodně vytaženým autorům z regálu v knihkupectví.

***

Body č. 4 až 11 můžete opakovat dle nutnosti třeba desetkrát. Ano, když se píše kniha, revize k tomu beze sporu nutně patří (viz článek Když pracujete na knize…). Nezapomínejte na to, prosím.

Hodně štěstí a inspirace vám přeju!

Poznámka na konec: E-mailový kurz Jak napsat knihu se velmi podrobně věnuje revizím rukopisu.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Revize rukopisu: podrobný návod“

  1. Milý René, děkuju za celý kurz! Nemám touhu napsat jakoukoli beletrii. Mám touhu být dobrou češtinářkou. Stavět výuku na čtenářských dílnách a komunikační výchově. Dramaťák, storytelling a samozřejmě tvůrčí psaní. Vím, že když se rozpínám do šířky, pokulhává hloubka. Ale když odhalím potenciál, stačí odkázat na Tebe a jiné.
    Brala jsem kurz jako sběr materiálu pro hraní si s jazykem a texty ve výuce, zkoumání vlastního prožitku při tom, co chci, aby prožívaly “moje děti”. Část s revizemi jsem otevírala se skepsí. Takto daleko s dětmi přeci nikdy nedojdu, toto už není mým cílem. A jak jsem pročítala Tvé cenné rady, uvědomila jsem si, že jsem se dostala k textu, který je pro mě. Chci se naučit dobře psát “odborné” články, práce. A revize jsou přesně to místo, na kterém jsem na dosud psaných textech napáchala nejvíc škod. Děkuju za Tvé nápady! A všechny svižné články, které stále s chutí otevírám!

    Odpovědět
    • To mě moc těší, to mám radost. :)

      A jsem rád, že stále existují učitelé, kteří se snaží pečovat o své žáky a dělat jim zajímavější výuku – držím palce a moc zdravím!

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.