podcast

Podcast Autorský hlas

Autorský hlas (podcast)

Spisovatelé, kteří si sami načetli své povídky – to je základní idea nového podcastu Autorský hlas. Nečekejte žádné velké herecké výkony, ale jedinečný poslechový zážitek. Podcast Autorský hlas byl sice natočen v profesionálních studiích Českého rozhlasu, ale bez režisérského vedení. Snad jsme díky tomu dosáhli únosného stupně autentičnosti, která vám dává výjimečnou příležitost slyšet povídky tak, jak je … Pokračovat »

Dětský čtenář

Časopis raketa

Jak se píše pro děti? Je současný dětský čtenář něčím výjimečný? Jak se dělá dětský časopis Raketa, který je zcela bez reklam? Existuje v dnešní době ještě nějaké tabu, které by se dětem nemělo prezentovat? To jsou jen některé otázky, které jsem si připravil pro redaktorky Johanu Švejdíkovou a Radanu Litošovou. Celý podcast je k … Pokračovat »

Knihy, které vám pravděpodobně unikly

Knihy, které vám pravděpodobně unikly

Na internetu najdete mraky doporučení na knihy, které byste si měli přečíst. Můj seznam je trochu jiný – nabízím vám spíše méně známé tituly, ze kterých se ale můžete naučit lépe psát (případně vyprávět) příběhy. Takže tady jsou… Manuál pro uklízečky – Lucia Berlinová Existuje opravdu málo knih, které mě natolik okouzlily, že jsem díky … Pokračovat »

Čeština dnes

Čeština dnes

Čeština je náš rodný jazyk, který je – naštěstí – stále živý a tudíž se neustále vyvíjí. Ne všem se způsob novodobého ohýbání jazykového systému líbí, na druhou stranu ne všichni trvají na konzervativním dodržování tradic. Martin Kavka způsobil před pár měsíci revoluci – jeho kniha Hacknutá čeština se stala bestsellerem, získala ocenění v soutěži … Pokračovat »

Psychologie fontů

Psychologie fontů

Jak moc nás při čtení ovlivňuje psychologie fontů? Co o nás výběr fontů prozradí? Jak postupovat při výběru písma pro váš další projekt? Toto zajímavé a užitečné téma jsme pěkně rozebrali s povolanou odbornicí Andreou Grigerovou. „Fonty jsou jako oblečení, ve kterém přijdete na obchodní schůzku,“ říká Andrea. V následujícím podcastu se od ní mimo jiné … Pokračovat »

Jak na sociální sítě

Jak na sociální sítě

Jak na sociální sítě? Je Facebook zlý pán, nebo dobrý pomocník? Tentokrát jsem se na to zeptal dvou špičkových odbornic, zároveň i lektorek a autorek knižního bestselleru Jak na sítě – Michelle Losekoot a Elišky Vyhnánkové. Možná je pro někoho těžké si přiznat, že i spisovatelé a kreativci potřebují sociální sítě. Nejen z tohoto důvodu … Pokračovat »

O vydávání knih v angličtině: Robert Vlach

Robert Vlach: O vydávání knih v angličtině

Robert Vlach je guru českých freelencerů. Jeho bestseller Na volné noze vzbudil v ČR velký rozruch. Nyní Robertovi vychází anglická verze této knihy, která se jmenuje The Freelence Way. 🗣 Naše povídání v kavárně Čekárna pod Vyšehradem se zaměřilo zejména na úskalí a odlišnosti při vydávání knih v zahraničí: Co všechno je potřeba k úspěchu za … Pokračovat »

Fischerová & Šindelka: O psaní

Fischerová & Šindelka: O psaní

Jsou to již dva roky, co se uskutečnil (zatím) poslední Večer pod letlampou, kdy Daniela Fischerová a Marek Šindelka diskutovali o psaní, inspiraci, spisovatelském řemesle a učení tvůrčího psaní. Včera jsem náhodou objevil zvukový záznam*, který jsem slíbil zveřejnit a do teď jsem to neudělal.

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.